Aktualności Sprawdź co się u Nas dzieje

1 WRZEŚNIA - 81 ROCZNICA WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ

398
1-09-2020

       1 września 1939 roku atakiem wojsk III Rzeszy na Polskę rozpoczął się największy konflikt zbrojny w historii - II wojna światowa. Wczesnym rankiem o godzinie 4.45 wojska niemieckie rozpoczęły realizację planu Fall Weiss. Pierwsze pociski zostały wystrzelone przez niemiecki pancernik Szchleswig - Holstein zakotwiczony w Gdańsku, padły na polską placówkę wojskową  na Westerplatte. Równocześnie hitlerowskie samoloty rozpoczęły bombardowanie polskich miast   i osiedli. Oddziały wojska polskiego stawiały zacięty opór najeźdźcy. Największym starciem kampanii była bitwa nad Bzurą,która mimo,że zakończyła się klęską, zmusiła Rzeszę Niemiecką do zmiany planu działań.
       17 września Polska została zaatakowana od wschodu przez Związek Radziecki. W niedługim czasie działania wojenne ogarnęły całą Europę, część Azji, Afryki, Bliskiego Wschodu. Poza większością państw europejskich i ich koloniami w wojnie brały udział także państwa Ameryki Północnej i Południowej oraz Azji. Według szacunków II wojna światowa pochłonęła od 50 do 80 milionów istnień ludzkich.
      Dramat II wojny światowej jest nie tylko doświadczeniem ale i przestrogą dla przyszłych pokoleń. Ponieśliśmy wielkie ofiary. Będziemy pielęgnować pamięć o tamtych wydarzeniach,o bohaterach, bez odwagi których nie byłoby dziś wolnej Polski.


1 września

Powiązane artykuły:

Kontakt

Szkoła Podstawowa
im.Św. Mikołaja w Bytomsku

Bytomsko 77
32-731 Żegocina

tel.: 14 613 22 79
e-mail: pspbytomsko@poczta.onet.pl