Aktualności Sprawdź co się u Nas dzieje

22 KWIETNIA – ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI

502
22-04-2021

22 KWIETNIA – ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI

Światowy Dzień Ziemi został ustanowiony jako święto międzynarodowe w 1971 roku. Wówczas Sekretarz Generalny ONZ podpisał proklamację, w której wyznaczył równonoc wiosenną jako moment, w którym Narody Zjednoczone obchodzą Dzień Ziemi. W 1990 roku aż 200 milionów osób w 141 państwach zmobilizowało się do uczestnictwa w Dniu Ziemi. To doprowadziło do Szczytu Ziemi ONZ w 1992 roku w Rio de Janeiro. W 2000 roku głównym tematem stały się zmiany klimatyczne. Organizatorzy Dnia Ziemi zaczęli się głośno domagać natychmiastowego ograniczenia emisji dwutlenku węgla i przejścia gospodarek świata na odnawialne źródła energii. Od tamtej pory wszystkie akcje mają na celu promowanie różnych postaw proekologicznych w społeczeństwie.

W każdym roku Dniu Ziemi przyświeca hasło przewodnie. Tym razem jest to: „Przywróć naszą Ziemię”.

Przedszkolaki także uczą się, jak żyć ekologicznie. W czwartek 22 kwietnia szczególnie zastanawiały się jak chronić nasz wspólny dom – Ziemię, jak pomóc naszej planecie, aby ten wspólny dom stał się czysty, zdrowy i piękny. Towarzyszył  nam kolor zielony oraz piosenki, wiersze, tańce i zabawy.

Światowy Dzień Ziemi to dobry moment, aby pomyśleć nad kwestiami środowiska, które oddziałują na nasze codzienne zdrowie i życie. Zmiany klimatu, wymieranie gatunków, zanieczyszczone powietrze, problemy z wodą pitną – to sprawy nad którymi nie zastanawiamy się na co dzień, a warto aby potem nie było za późno…

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                    A.M.

 

 

 

Galeria:
Powiązane artykuły:

Kontakt

Szkoła Podstawowa
im.Św. Mikołaja w Bytomsku

Bytomsko 77
32-731 Żegocina

tel.: 14 613 22 79
e-mail: pspbytomsko@poczta.onet.pl