Panel dostępności

Aktualności Sprawdź co się u Nas dzieje

Dzień Kropki i Dzień Pirata w świetlicy szkolnej

288
21-09-2022

Świetlica w naszej szkole obchodziła Międzynarodowy Dzień Kropki. 

Dzień ten obchodzony jest już od 2009 roku i odnosi się on do uniwersalnych wartości takich jak: współpraca, kreatywność i odwaga. Wszystko zaczęło się gdy kreatywny edukator Terry Shay przedstawił swoim podopiecznym książkę Petera Reynoldsa „The Dot”. Jest to cudowna opowieść o przemianie, jaką dzięki wspierającej nauczycielce przechodzi wątpiąca w siebie w dziewczynka. Niezwykła podróż rozpoczyna się od małej kropki postawionej na papierze jako swój znak. Od tamtej pory tysiące dzieci i dorosłych na całym świecie odkrywają przy okazji Dnia Kropki swoje talenty i możliwości. 

My zaprosiliśmy Panią Kropkę do siebie i dzięki niej świetnie się bawiliśmy. Słuchaliśmy inspirujących opowiadań o kropce, razem z Panią Kropką trochę poćwiczyliśmy a na zakończenie została zrealizowana najbardziej twórcza część zajęć - prace plastyczne naszych uczniów. Międzynarodowy Dzień Kropki ma bardzo ważne przesłanie dla każdego  z nas. I tych małych i tych dużych. Wszyscy mamy przecież jakieś talenty. Dzień Kropki ma zachęcać nas wszystkich do ich odkrywania oraz dodawać odwagi w pokazywaniu ich światu. 

 

Zaraz po Dniu Kropki świętowaliśmy Dzień Mówienia jak Pirat. Święto to powstało w roku 1995, podczas gry w racquetballa. Podczas meczu, jeden z dwóch zawodników po uderzeniu piłką wydał z siebie odgłos, który do złudzenia przypominał odgłos pirata. Sytuacja ta rozbawiła zawodników na tyle, że spędzili cały dzień mówiąc jak piraci. Wtedy też postanowili stworzyć Dzień Mówienia Jak Pirat. Z czasem media zaczęły coraz bardziej interesować się tym tematem, przez co sam pomysł zyskiwał coraz większą popularność. Nie bez znaczenia była również ówczesna moda na piratów. Obecnie dzień obchodzi się poprzez mówienie jak pirat, czyli używanie odpowiedniego słownictwa, utrzymywaniu specyficznej maniery w czasie mówienia, a także dość mocnej artykulacji.

Nasze świętowanie zaczęliśmy nauką pirackich okrzyków. Wszyscy wybraliśmy się w podróż statkiem pirackim. Wiosłowaliśmy bardzo mocno i bardzo długo aż w końcu po wielu przygodach dotarliśmy na Czekoladową Wyspę. Poszukiwaliśmy na niej skrzyni ze skarbem. Odnaleźliśmy mapę, na której znajdowały się zadania i wskazówki. Między innymi musieliśmy wykonać taniec piracki, zaśpiewać piosenkę piracką, wykonać pracę plastyczną, przeciągaliśmy linę, udawaliśmy papugę, uciekaliśmy przed rekinami...Oj, ciężko było ale udało nam się odnaleźć skarb. Zabawa była udana. Chcemy więcej takich świąt!

Galeria:
Powiązane artykuły:

Kontakt

Szkoła Podstawowa
im.Św. Mikołaja w Bytomsku

Bytomsko 77
32-731 Żegocina

tel.: 14 613 22 79
e-mail: spbytomsko@zegocina.pl