Panel dostępności

Aktualności Sprawdź co się u Nas dzieje

11 listopada - Święto Niepodległości

1639
10-11-2020

 

                           Dzisiaj wielka jest rocznica  -  11 LISTOPADA,

 

                Tym, co zmarli za Ojczyznę, hołd wdzięczności Polska składa”…

 

 

 

11 listopada  to symboliczna data odzyskania przez Polskę niepodległości. Po 123 latach niewoli nasz kraj wyzwolił się spod panowania zaborców: Rosji, Prus i Austrii. Przez ponad wiek Polska nie istniała na mapie świata. Żył jednak naród, jego kultura i obyczaje. Chociaż Polski nie było na mapie, Polacy raz po raz czynili wysiłki, by  odzyskać wolność. Jan Henryk Dąbrowski utworzył Legiony Polskie we Włoszech. W 1830 r. wybuchło Powstanie Listopadowe, którego celem było wyzwolenie Polski. Jednak Polacy byli słabo przygotowani do wojny z Rosją i powstanie upadło. I wtedy rozpoczął się okres niebywałych prześladowań, język polski przestał być językiem urzędowym, wielu patriotów udało się na emigrację. Nie wszyscy jednak tylko rozpaczali za utraconą ojczyzną. Byli przecież tacy, którzy nigdy nie pogodzili się z losem. Przebywając na emigracji, utrzymywali ścisły kontakt z krajem. Wysyłali do Polski emisariuszy, którzy przygotowywali społeczeństwo do walki.Kolejny zryw Polaków to powstanie styczniowe. Kolejna próba, by uczynić kraj wolnym, niestety zakończona klęską. Teraz zaborcy z wielką siłą zaczęli kraj germanizować i rusyfikować. Marzenia Polaków o odzyskaniu niepodległości zaczęło się spełniać na początku XX wieku - w 1914 roku, kiedy po raz pierwszy w historii, trzech zaborców stanęło przeciwko sobie w I wojnie światowej. Człowiekiem, który przyczynił się do odzyskania niepodległości był Józef Piłsudski, twórca Legionów Polskich walczących z zaborcami.

     Gdy obchodzimy rocznicę Polski niepodległej, pamiętamy i o Tych, którzy zachowali wiarę w odrodzenie Państwa Polskiego, za tę wielką sprawę walczyli i ginęli.

     Dzisiaj mamy wolną i niepodległą Polskę. Polskę, o którą walczyły pokolenia oddając w tej walce często  wartość najcenniejszą - swoje życie. Obchody 11 listopada to właśnie nasz szacunek dla tych wielkich, często bezimiennych bohaterów. To nasz moralny obowiązek jako Polaków i jako ludzi szanujących wolność narodów.

 

 

 

Galeria:
Powiązane artykuły:

Kontakt

Szkoła Podstawowa
im.Św. Mikołaja w Bytomsku

Bytomsko 77
32-731 Żegocina

tel.: 14 613 22 79
e-mail: spbytomsko@zegocina.pl